Nieurazowy obrzęk kończyn – przyczyny

Opuchnięta i zbolała kończyna nie zawsze musi oznaczać urazową etiologię jej dolegliwości. Jeśli nie znamy przyczyny zmian w ruchomości i jej wyglądzie powinniśmy skontaktować się z lekarzem. To, co z pewnością go zainteresuje to temperatura kończyny i czucie. Lekarz powinien także zgromadzić stosowny wywiad. Dużo chorób współistniejących może być powodem obrzęku. Najczęstszą przyczyną, szczególnie u osób starszych są choroby sercowo-naczyniowe. Szczególnie to zaburzenia odpływu żylnego objawiają się stanem zapalnym kończyn podobnie jak głębokie zakrzepy żylne. 

Niewydolność serca jest jednym z najczęstszych powodów obrzęku nóg u osób w podeszłym wieku. Niejednokrotnie ból i uczucie opuchnięcia powodują wszelkiego rodzaju zapalenia, a w szczególności zapalenia stawów, błony maziowej i powięzi. Odpowiedzią na ekspozycję kończyn na zbyt wysoką i niską temperaturę będzie ich stan zapalny oraz opuchnięcie. 

Ludzie starsi nierzadko mają źle działający układ termoregulacji. W ich przypadku choćby krótka ekspozycja kończyny na temperaturę odbiegające od normy może stwarzać kłopoty z ich ukrwieniem i czuciem. 

Choroby nowotworowe także mogą powodować opuchnięcia kończyn. Szczególne znaczenie ma zapalenie węzłów chłonnych i obrzęki limfatyczne będące ich następstwem.

Nadmierne gromadzenie się wody w organizmie w tym również w kończynach powodują choroby nerek.

https://krakow.bodymove.pl/bol-w-stopie/

Każda sytuacja niepowiązana z urazem, w której zaobserwujemy zmniejszoną ruchomość kończyny, jej obrzęk lub zaczerwienienie powinna budzić nasz niepokój. Przypuszczalnie przyczyną takiego stanu rzeczy są inne choroby systemowe. W takiej sytuacji powinniśmy jak najszybciej udać się do lekarza ażeby dostać skierowanie na nieodzowne badania. Niewłaściwie funkcjonująca kończyna zacznie tracić swoją masę mięśniową. Spowoduje to powstanie przykurczy oraz doprowadzi do jeszcze większej dysfunkcji. Długo nieleczone obrzęki wiążą się z dłuższym okresem powrotu do zdrowia oraz żmudną i męczącą rehabilitacją. Dlatego trzeba reagować szybko i zdecydowanie. Tylko takie działanie pozwoli nam na szybki powrót to zdrowia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *