Dieta a układ krążenia

Układ krążenia naszego organizmu składa się z serca, tętnic, żył i naczyń włosowatych. Układ krążenia transportuje tlen, elementy odżywcze, wodę i krew w naszym organizmie, pomaga również w usuwaniu produktów przemiany materii. Utrzymanie rzeczonego systemu w należytej formie jest niezbędne dla zdrowia.

https://chirurg-naczyniowy.warszawa.pl/zator-plucny-objawy-leczenie/

Jedną z rzeczy, które możemy zrobić, aby nasz układ krążenia był w dobrej formie, jest upewnienie się, że zapewniamy w diecie odpowiednie witaminy i minerały.

Witamina C odpowiada za wzmocnienie ścian naczyń krwionośnych w całym organizmie. Ma to związek z jej rolą w wytwarzaniu kolagenu, który jest niezbędną tkanką łączną. 

Miedź jest minerałem niezbędnym w procesie tworzenia tkanki łącznej organizmu. 

Biotyna ma decydujące znaczenie dla zdrowia układu krążenia, a także dla wydajności układu krążenia, ponieważ pełni funkcję w wielu istotnych procesach enzymatycznych.

Witamina E na kilka sposobów wspiera odpowiednie działanie układu krążenia. Pomaga rozszerzać żyły i odgrywa rolę w kontrolowaniu krzepnięcia krwi. Innym znaczącym aspektem witaminy E są jej właściwości przeciwutleniające, wspólne z witaminą C. Witaminy te, z pomocą innych przeciwutleniaczy, służą do przenoszenia wolnych rodników, które zostawione bez kontroli mogą niszczyć tkankę.

Potas, od dawna znany jako wartościowy dla serca, służy także innym częściom układu krążenia. Jedną z ważnych funkcji potasu jest kontrolowanie ciśnienia krwi i stabilności płynów w układzie krążenia. Sód ma współudział w tych ważnych funkcjach utrzymywania równowagi i ciśnienia krwi. Tyle słyszymy o negatywach sodu, że łatwo zapomnieć, że w rzeczywistości sód jest minerałem niezbędnym do funkcjonowania organizmu, szczególnie układu krążenia.

Oczywiste jest, że układ krążenia jest niezbędny dla zdrowego organizmu. Zasadne jest wspieranie jego funkcji dietą, która spełnia zalecane dobowe porcje witamin, minerałów i innych składników odżywczych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *