Ból kręgosłupa – możliwe przyczyny

Kręgosłup człowieka jest kolumną kości (kręgów) podpieraną razem przez mięśnie, ścięgna oraz więzadła a położenie kręgów względem siebie ustalane jest przez dyski amortyzujące. Problem w każdym odcinku kręgosłupa może być przyczyną bólu pleców. Dla wielu osób ból pleców jest po prostu przykrością. Są jednak też takie przypadki kiedy ból jest rozdzierający i eliminujący z normalnego życia.

Większa część bólów kręgosłupa – nawet silnego bólu pleców – ustaje samoistnie w ciągu czterech do sześciu tygodni. Chirurgia jest rzadko nieodzowna w leczeniu bólu pleców i jest ogólnie korzysta się z niej jedynie w ostateczności.

Popularną przyczyną bólu pleców jest uszkodzenie mięśni (zapalenie) bądź więzadeł (zwichnięcie, skręcenie, zwyrodnienia). Zapalenia i skręcenia mogą pojawić się z wielu przyczyn, w tym nieodpowiedniego dźwigania, nieprawidłowej postawy i braku regularnych ćwiczeń. Nadwaga może zwiększyć ryzyko wystąpienia naprężeń i skręceń kręgosłupa.

Ból pleców może również wynikać z bardziej poważnych urazów, takich jak złamanie kręgu lub zerwanie dysku.

https://fala-uderzeniowa-krakow.pl/dla-pacjenta/ 

 

Możliwe przyczyny bólu pleców to:

Przepuklina dysku, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, otyłość,  infekcja nerek (odmiedniczkowe zapalenie nerek), choroba zwyrodnieniowa stawów, 

zapalenie kości i szpiku, zła postawa, reumatoidalne zapalenie stawów, zwężenie kanału kręgowego, choroba Pageta kości, osteoporoza, złamanie kręgosłupa, skręcenia i odkształcenia, Zwężenie kanału kręgowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *